Pirmadienis, lapkričio 20, 2017
Pradžia Archyvas Muzikos gidas Apie Alytų: „Oi, tu, Stasy, tu, sugrįžki į Alytų“ ir kitos lietuviškos...

Apie Alytų: „Oi, tu, Stasy, tu, sugrįžki į Alytų“ ir kitos lietuviškos estrados dainos. Paklausykime!

0

„Oi, tu, Stasy, tu/ Sugrįžki į Alytų/ Kol neprarijo/ Europos industrija“, – skamba daina, kurioje minima Dzūkijos sostinė. Tai – ne pirmas kartas, kai Alytaus vardas rimuojamas lietuviškoje estradoje, tačiau vienas ypatingų, kadangi kita šalies geografija kūrinyje neminima, o ir pati „Antikvarinių Kašpirovskio dantų“ grupės daina pavadinta „Oi tu, Stasy, Stasy, tu, sugrįžki į Alytų!“.

Alytus minimas ir roko grupės „Poliarizuoti stiklai“ dainos „Mėlynakė Stasė“ originaliojoje versijoje – „Sutikau tave galbūt Pakruojy/ Sutikau galbūt Panevėžy/ Sutikau tave galbūt Alytuj/ Zarasų autobusų stoty“.

Vienoje seniausių įrašytų dainų „Tau, Alytau“ Dzūkijos sostinės vardas minimas daug kartų, o Jonas Girijotas ir Edmundas Kuodis priedainyje dainuoja „Alytau, Alytau, savo meilę dainuojame tau/ Tu žydėki ir klestėki, ženk į priekį Alytau“.

„…Nuo senovės kyla miestas/ Mūs Pirmasis Alytus“, – dainuojama I Alytaus himne. „Alytus, Nemunaitis, Alovė…“, – dainuojama Alytaus rajono himne „Trys lelijos“.

„Yra miestas pietuose/ Kažkam – tik sapnuose/ Krateris Marse žino tai/ Ar dabar tu pažinai?/ Medinė Alytaus pilis, mūsų piliakalnis/ Rotušė ir bažnyčia/ Tai buvo Alytaus pradžia”, – titulinėje būsimojo albumo dainoje „Sutyla“ (žodis „Alytus“, užrašytas iš kitos pusės) rokuoja alytiškių „Svaras 409”.

Nors apie Alytų parašė ne vieną dainą, Andrius Abromavičius (Andy Abro), Albertas Antanavičius (Šekspyras), Alvydas Jegelevičius, Giedrius Leškevičius, Darius Mileris (Nojus), kiti iš Dzūkijos sostinės ar jos apylinkių kilę muzikos ir tekstų kūrėjai gimtojo miesto pavadinimą dainuoja retai.

Žodžio „Alytus“ nėra ir originaliame miesto himno teksto, kurį parašė Antanas Saulynas, variante, tačiau įrašant arba atliekant šią dainą Alytus įdainuojamas priedainyje.

Liaudies daina „Oi tu, Stasy, Stasy, tu, sugrįžki į Alytų!“ virstantis kūrinys praėjusiais metais gyvais skambėjo miesto dienose, o šiemet „Antikvarinių Kašpirovskio dantų“ kompaniją dainą pristatys ir soliniame savo koncerte Alytuje paskutinį balandžio mėnesio penktadienį.

Oi, tu, Stasy, tu
Sugrįžki į Alytų
Kol neprarijo
Europos industrija

Gal horizontas
Bestumdant dienas kiauras
Nuo pirkios stogo
Tau pasirodė siauras?

Čia dzūkų girios ošia
Mama išvirs tau košę
Oi, tu, Stasy, Stasy, tu
Sugrįžki į Alytų!

Bėk, nes Angelės lovą
Okupuos bulgaras Vova
Oi, tu, Stasy, Stasy, tu
Sugrįžki į Alytų!

Oi, tu, Stasy, Stasy, tu
Sugrįžki į Alytų
Vis dar menu
Tave prie pianino

Nėr kas dainuotų
„Alyvas” ir „Kancarą”
Nėr kas primintų
„Foje“ repertuarą..

Greitai kraukis lagaminus
Mes verdam cepelinus
Oi, tu, Stasy, Stasy, tu
Sugrįžki į Alytų!

Nešk skudurus, davai
Laimė juk ne pinigai!
Oi, tu, Stasy, Stasy, tu
Sugrįžki į Alytų!

O dabar: polka, maestro!!

Komentuoti

PALIK KOMENTARĄ

Please enter your comment!
Please enter your name here