Požeminis elektros kabelis, nutiestas per Varėnos miškų tankmę, atvedė elektrą į atokias Valkininkų ir Kaniavos seniūnijų sodybas. Jos elektrifikuotos nemokamai, pagal Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus „Lesto“ vykdomą projektą, kurį remia Europos Sąjunga. Elektros skirstomojo tinklo linija pasiekė Jono Jakaičio sodybą Dargužių kaime. Ligi šiol, 1953 metais pastatytos sodybos šeimininkas pats apsirūpindavo elektra: turėjo įsirengęs vėjo jėgainę, nedidelę hidroelektrinę Merkio upėje ir naudojo generatorių.
Apie J. Jakaičio išradingumą ir darbštumą pasakojo Lietuvos televizijos laida „Gimtoji žemė“, kurioje parodyti jo sukonstruoti įrenginiai ir įvairūs prietaisai – nuo savadarbio lėktuvo iki elektrinės malkų skaldymo mašinos. Besirengdamas sodybos elektrifikacijai, vyras savo jėgomis namuose susitvarkė elektros instaliaciją, nutiesė elektros kabelį iki pirties ir iškasė griovį požeminei elektros linijai nuo namų iki elektros skaitliuko.
Rugsėjo vidury elektra pasiekė Valkininkų seniūnijoje Vaitakarčmio kaime gyvenančios Danutės Galčienės sodybą. „Didžiulis džiaugsmas vakare įjungti šviesą. Kai įvedė elektrą, maistą gaminuosi ant elektrinės viryklės, vandenį kaičiu elektriniame virdulyje, o be to, dar ir siuvu elektrine siuvimo mašina“, – džiaugiasi D. Galčienė.
Moteris žada į sodybą atsivežti skalbimo mašiną ir televizorių bei dėkoja visiems, kurių pastangomis jos sodyboje atsirado elektra. Pasak D. Galčienės, per pusę amžiaus niekas nepasirūpino, kad namuose atsirastų elektra: ankstesnė valdžia guodė pažadais, o vėliau trūko pinigų sumokėti už brangiai kainuojančius elektros linijos tiesimo darbus.
Atokiau nuo geležinkelio ir Vaitakarčmio kaimo esanti 1967 metais statyta D. Galčienės sodyba nuo elektros skirstymo linijos nutolusi apie 200 metrų. „Lesto“ rangovų Varėnoje (UAB „Tetas“) 3 žmonių brigada per mažiau negu tris savaites miško keliais po žeme iki elektrifikuojamos sodybos nutiesė 0,4 kV įtampos elektros kabelį bei sumontavo stulpinę transformatorinę. Vidinę elektros instaliaciją namuose sodyboje gyvenančiai D. Galčienei padėjo įsivesti sūnus ir iš Vilniaus samdyti elektrikai – jie išvedžiojo laidus, sumontavo elektros prietaisams kištukinius lizdus, jungiklius bei elektros laidų atvadą iki skirstomųjų tinklų kabelio.
Vilniečių specialistų pagalba įrengiant vidinę elektros instaliaciją pasinaudojo ir kitas Varėnos rajono gyventojas Genrich Kovkel iš Paąžuolės kaimo, Kaniavos seniūnijoje. Elektros vartotoju jis tapo dar rugpjūtį bei ketina į 1940 metais pastatytą sodybą atsivežti elektrinę viryklę ir, galbūt, kompiuterį. „Nuo seno, kai sodyboje dar gyveno mano motina, šeima pasišviesdavo žvakėmis ir žibalinėmis lempomis. Vėliau atsirado kišeniniai žibintuvėliai ir nešiojami prožektoriai, o kai pats perėmiau ūkį, buvau pasistatęs benzininį elektros generatorių“, – prisimena sodybos šeimininkas.
G. Kovkel sodyba įsikūrusi miškų apsuptyje. Iki artimiausios elektros skirstymo linijos, vedančios į kaimynystėje esantį Būdų kaimą – 740 metrų. Požeminėmis tranšėjomis 0,4 kV įtampos elektros paskirstymo kabelį „Lesto“ rangovų Varėnos rajone UAB „Projmonta“ 4 žmonių brigada paklojo per tris savaites.
„Vykdant tinklo plėtrą, nauji elektros skirstomojo tinklo vartotojai ir įrenginiai prijungiami tiesiant požeminius kabelius. Nors jų tiesimo kaštai beveik du kartus viršija oro linijų kaštus, tačiau elektros tiekimas požeminėmis linijomis, ypač gamtos stichijų atvejais, yra žymiai patikimesnis. Gedimų požeminiuose kabeliuose skaičius sudaro tik nedidelę dalį nuo visų gedimų skaičiaus linijose“, – sako Algis Mikelionis, „Lesto“ Varėnos tinklo eksploatavimo grupės vadovas.
„Lesto“ informacija